Znana i uwielbiana hortensja ogrodowa, z jej wspaniałymi olbrzymimi kwiatami, zdobi wiele ogrodów od lata aż do złotej jesieni. Można ją spotkać rosnącą solistycznie lub jako część bogatszych aranżacji na klombach. Poznaj sekrety hodowli oraz pielęgnacji hortensji, dzięki którym będzie cieszyć oko bujnym kwitnieniem najdłużej jak to możliwe. Wyjaśnimy również przyczyny braku kwiatów oraz metody na zmianę ich barwy.

Hydrangea macrophylla, czyli hortensja bukietowa

Hydrangea macrophylla, czyli hortensja bukietowa, osiąga wysokość do 1,5 m i jest sprowadzona ze wschodniej części Azji Południowej. W naszych warunkach doskonale sprawdzają się jej odmiany oraz krzyżówki z gatunkiem Hydrangea aspera. Liście charakteryzują się ciemnozielonym kolorem i owalnym kształtem, rozłożone są gęsto wzdłuż pędów. Hortensja zachwyca swoim długotrwałym kwitnieniem przez całe lato do pierwszych chłodów. Jej kwiatostany to imponujące sfery składające się z wielu pojedynczych kwiatów w odcieniach bieli, różu lub niebieskiego.

Wskazówki dotyczące hodowli hortensji ogrodowej

Hodowla hortensji ogrodowej wymaga pewnych zabiegów dla zapewnienia dobrych warunków wzrostu – preferuje ona żyzne, próchniczne podłoże o kwasowości pH pomiędzy 4,5 a 5,5. Próblemy takie jak żółknięcie liści mogą sygnalizować nieprawidłowy poziom pH – wtedy warto zastosować torf kwaśny do regulacji gleby. Nazwa “hortensja” pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „wodną roślinę”, co sugeruje jej duże zapotrzebowanie na nawadnianie szczególnie podczas suszy i dużego nasłonecznienia – choć preferuje stanowiska półcieniste gdzie łatwiej utrzymać wilgotność gleby.

Przyczyny Niekwitnienia Hortensji Bukietowych

Niekwitnienie hortensji może być związane z charakterystyką danego gatunku – hortensje bukietowe (Hydrangea macrophylla) tworzą pąki kwiatowe na pędach z poprzedniego roku, stąd też ważne jest odpowiednie podejście do ich przycinania oraz ochrona przed mrozem dla zachowania potencjału kwitnienia w kolejnym sezonie.

Zapobieganie Zamarzaniu Pąków na Hortensji Wielkolistnej

W drugiej połowie roku wyrastają pąki kwiatowe na hortensji wielkolistnej (Hydrangea macrophylla), których rozkwit obserwujemy w kolejnym sezonie letnim. Niestety, zdarza się, że rośliny te nie prezentują swoich kwiatów. Jedną z podstawowych przyczyn takiego stanu rzeczy jest zamarzanie wierzchołków pędów lub nawet całych gałęzi z już uformowanymi pąkami kwiatowymi. Ze względu na słabo rozwinięte zdrewnienie i brak ochronnych twardych łusek, pąki są bardzo podatne na mróz. Mimo że na wiosnę mogą wyrosnąć nowe, bujne gałązki z pozostałości, które przetrwały zimę, nie będą one miały pąków to znaczy, że hortensja nie zakwitnie. Aby zapobiec temu problemowi i zachęcić rośliny do kwitnienia, warto odpowiednio je izolować na czas chłodów – otaczając korzeniami kora drzewną, torfem bądź liśćmi do wysokości 20-30 cm oraz dodatkowo osłaniając agrowłókniną w przypadku silniejszych mrozów.

Przycinanie hortensji a brak kwiatów

Innym czynnikiem wpływającym na brak kwiatów jest nieodpowiednie przycinanie hortensji ogrodowej. Ponieważ kwitnie ona na gałązkach wyhodowanych poprzedniej jesieni, usuwanie drewniejących pędów z pąkami sprawi, że w danym roku roślina ta będzie bezkwiatowa. Warto więc ograniczyć cięcie do usunięcia jedynie gałązek, które zostały uszkodzone przez mróz oraz przekwitniętych kwiatostanów.

Wpływ Składników Odżywczych na Kwitnienie Hortensji

Znaczący wpływ na obfitość i jakość kwitnienia mają także składniki odżywcze. Braki azotu, fosforu, magnezu czy żelaza mogą prowadzić do słabego wzrostu i braku tworzenia się nowych pąków. Problem ten można rozwiązać stosując specjalne nawozy mineralne dla hortensji dostępne w sklepach ogrodniczych.

Manipulacja kolorem kwiatów hortensji poprzez zmianę odczynu gleby

Ciekawostką jest możliwość zmiany koloru kwiatów hortensji przez manipulację odczynem gleby; kolory różowe lub czerwone uzyskuje się na podłożach bardziej zasadowych. Chcąc cieszyć oczy niebieskim odcieniem płatków należy zakwasić glebę używając siarczan amonu lub siarczan potasu albo polewając rośliny roztworem ałunu potasowego czy ałunu glinowego – około 10-15g na osobnik. Dla zachowania właściwej kwasowości gleby przydatne może być również mulczowanie jej powierzchni torfem wysokim czy kompostem korowym. Natomiast aby osiągnąć odczyn bardziej bazowy gleby sprzyjający czerwonemu zabarwieniu płatków używa się nawozów zawierających wapń.

Znaczenie regulacji poziomu pH gleby dla zdrowia roślin и koloru kwiatów hortensji

Zaleca się dodawanie magnezu do gleby, ale należy zachować ostrożność, aby poziom pH nie przekroczył 6,2. Wysokie wartości pH mogą prowadzić do chlorozy liściowej, objawiającej się blaknięciem liści na żółto, które z czasem wysychają i opadają. Ważne jest więc regularne sprawdzanie poziomu pH gleby przy użyciu pH-metru (inaczej zwanego kwasomierzem), co umożliwi utrzymanie optymalnych warunków dla roślin. Jest to również skuteczny sposób na manipulowanie kolorem kwiatów hortensji: z różowego na niebieski i odwrotnie, chociaż nie wpływa to na zmianę koloru białych hortensji – te pozostaną białe.

Rozmnażanie hortensji ogrodowych przez sadzonki pędowe

Jeśli chodzi o propagację hortensji ogrodowych, najbardziej efektywnym metodą jest rozmnażanie przez sadzonki pędowe cięte między czerwcem a sierpniem. Sadzonki te należy następnie umieścić w specjalnych skrzyniach inspektowych, gdzie będą rosły i zakorzeniały się przez rok przed ich przeniesieniem do gruntu w kolejnej wiośnie. Ten sposób rozmnażania jest także rekomendowany dla odmian wielkokwiatowych.

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) – uprawa i cechy w Polsce

Kolejnym gatunkiem, przystosowanym do uprawy na terenie Polski jest hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata), osiągająca do 2 metrów wysokości, a nawet więcej. W porównaniu z hortensją ogrodową wykazuje większą mrozoodporność oraz tolerancję na gleby wapienne, co eliminuje potrzebę jej okrywania na zimę. Kwiaty tego gatunku są białe i stopniowo różowieją podczas przekwitania.

Hortensja drzewiasta 'Grandiflora’ – charakterystyka i pielęgnacja

Warto też wspomnieć o hortensji drzewiastej (Hydrangea arborescens), zwłaszcza jej wielkokwiatowej odmianie ‘Grandiflora’, która dorasta do 1 metra wysokości i charakteryzuje się cienkimi gałązkami uginającymi się pod ciężarem dużych kwiatów. Te gatunki kwitną na nowych pędach i są mniej wymagające niż hortensja ogrodowa – można je bezpiecznie przycinać wczesną wiosną prawie aż do ziemi.

Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris) – charakterystyka i uprawa

Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris) to mrozoodporne pnącze zdolne wspinać się nawet ponad 10 metrów wysokości dzięki korzeniom czepnym. Pięknie wygląda owijając się wokół wysokich drzew.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *